APLIKACJA WEBOWA – Aplikacja Internetowa – jak to działa?

Internetowa aplikacja – zwana również aplikacją webową, to program komputerowy, który pracuje na serwerze i komunikuje się poprzez sieć komputerową z hostem użytkownika komputera z wykorzystaniem przeglądarki internetowej użytkownika, będącego w takim przypadku interaktywnym klientem aplikacji internetowej.

Aplikacja webowa (www) to rozwiązania informatyczne pozwalające na pracę za pomocą przeglądarki internetowej. W celu rozwiązania problemów statycznych stron www, wymyślono że na serwerze musi pracować aplikacja. Aplikacja, która dynamicznie generuje strony dla klienta. Serwer www musi zapewnić też metodę pobierania od użytkownika danych wejściowych na potrzeby algorytmów działających po stronie serwera wraz z metodą wysyłania wyników z powrotem do użytkownika. SoftwareStudio tworzy aplikacje Internetowe w technologii ASP.net, JQuery, HTML5 + CSS3.Aby móc korzystać z usług internetowych, należy mieć odpowiednią ilość dostępnego miejsca na dysku jakiegoś serwera WWW. Na serwerze na którym umieścimy naszą aplikację świadczącą usługi poprzez Internet. W systemie Windows można taką usługę uruchomić instalując Internet Information Services (IIS). Aplikacja webowa to doskonałe narzędzie.

Internetowe Usługi Informacyjne

Po skonfigurowaniu i uruchomieniu serwera WWW konieczne jest również zarejestrowanie ASP.NET w wersji 1.1 w usłudze WWW. Jednym ze sposobów jest uruchomienie instalatora znajdującego się w domyślnym katalogu instalacyjnym Microsoft .NET Framework.


Cloud Computing

W branży IT toczy się nieustanny wyścig na idee, wizje i innowacje. Zanim dowiemy się o początku jednej epoki i zmierzchu innej, dostawcy technologii informatycznych – posługując się bliżej nieznanymi sloganami. Cloud Computing – już pukają do drzwi z najnowszą i gotową ofertą spełniającą wymagania kolejnej, nowej ery. Czasami trudno za tym nadążyć, a życia nie ułatwia fakt, że oferta dostawców bywa w gruncie rzeczy bardzo podobna. SOA, Green IT czy Web 2.0 – chyba każdy dziś zna znaczenie tych terminów, choć na początku bywało, że ile firm, tyle definicji. Podobnych słów, kluczy, sloganów było i jest dziesiątki, odmienianych przez wszelkie możliwe przypadki. SoftwareStudio jako producent systemów informatycznych oferuje usługi w chmurze prywatnej działającej na platformie VMware.

Cloud Computing nie jest zupełnie nową technologią, a raczej nowym modelem biznesowym. Na przykład oprogramowanie w modelu SaaS jest dostępne od dłuższego czasu. Ale wraz ze wzrostem dostępności sieci o wysokiej przepustowości i popularyzacją technologii wirtualizacyjnych. Umożliwiają one elastyczne skalowanie i izolowanie fragmentów zasobów. Firmy dysponujące rozbudowaną infrastrukturą IT starają się wykorzystać ją wprowadzając nowe modele biznesowe. Nie tylko korzystanie z hostowanych aplikacji, ale możliwość opracowania własnych aplikacji i uruchamiania ich na udostępnionej infrastrukturze. Skalowalnej od ręki w zależności od zapotrzebowania i płatnej zgodnie z poziomem zużytej mocy. To kolejny krok w rozwoju technologii informatycznych, jak wierzą niektórzy dostawcy i analitycy.

Czy można jednak mieć pewność, że zainteresowanie tego typu usługami będzie na tyle duże, aby dostawcy cloud computing zaczęli czerpać korzyści z ekonomii skali biznesu? Odpowiedź analityków Gartner Group jest pozytywna. Nadchodzi trzecia – po mechanizacji i elektryfikacji – rewolucja przemysłowa określana jako industrializacja IT, co oznacza upowszechnienie i umasowienie technologii informatycznych. W najbliższym czasie przyspieszeniu ulegnie proces przechodzenia od zakupów i samodzielnej budowy zasobów IT do nabywania ich w postaci odpowiednio dopasowanych usług. Które nie wymagają ponoszenia kosztów inwestycyjnych związanych z koniecznością tworzenia, dostrajania i utrzymywania własnej infrastruktury.

Sieć www Aplikacja webowa

Sieć www była pierwotnie używana wyłącznie do dostarczania statycznych stron zawierających tekst i obrazki. Oprogramowanie serwera www było stosunkowo proste, Wystarczyło że odbierał on żądania stron identyfikujące adres URL pliku. Po czym pobierał plik o wskazanej nazwie z dysku serwera i zwracał go do klienta. Takie rozwiązanie było wystarczające w czasach prehistorycznych, kiedy wszystkie dane na stronach www były statyczne. Czyli treść stron się nie zmieniała. Nie było potrzeb pobierania danych wejściowych, algorytmów itp. oraz strony www miały być dostępne dla wszystkich. W celu rozwiązania problemów statycznych stron www, wymyślono że na serwerze musi pracować aplikacja, która dynamicznie generuje strony dla klienta.

Serwer www musi zapewnić też metodę pobierania od użytkownika danych wejściowych na potrzeby algorytmów działających po stronie serwera. Wraz z metodą wysyłania wyników z powrotem do użytkownika. Ponieważ niektóre dane, albo ogromna ich większość w przypadku aplikacji biznesowych, jest prywatnych. Czyli dostęp musi być ograniczony, serwer www musi sprawdzić, kim jest użytkownik
źródło: David S.Platt „Podstawy Microsoft .NET”