BEZPIECZEŃSTWO W MAGAZYNIE
Najważniejszymi elementami infrastruktury magazynowej są regały i wózki do ich obsługi.
Już na etapie wyposażania magazynu w regały i wózki trzeba myśleć o przyszłym, bezpiecznym ich użytkowaniu.
Powszechnie uważa się, że podnoszenie poziomu bezpieczeństwa dokonuje się tylko poprzez stosowanie osłon, a także technicznych środków zapewniających bezpieczeństwo w magazynie oraz przestrzeganie przepisów BHP.
Ze względu na funkcję magazynu, konieczne jest zapewnienie warunków, pozwalających na przechowywanie rozmaitych towarów w sposób bezpieczny, to znaczy z jednej strony pozwalający uniknąć zagrożenia dla osób postronnych lub innych niepożądanych następstw magazynowania (co ma szczególne znaczenie w odniesieniu do magazynów rozmaitych substancji niebezpiecznych), z drugiej strony zaś stanowiący dostateczne zabezpieczenie magazynowanych towarów przed uszkodzeniem lub kradzieżą.
Umowa Europejska ADR
Transport drogowy materiałów niebezpiecznych podlega międzynarodowym przepisom, które obowiązują we wszystkich państwach Europy. Jest
to: Umowa Europejska ADR (The European Agreement concerning the International Carriage of Dangerous Goods by Road). Umowa ADR stanowi powszechnie stosowany standard, a jej przepisy techniczne powołane są w ustawodawstwach większości krajów europejskich. Celem tych przepisów jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa przewozów towarów niebezpiecznych.
Składowania ADR towarów niebezpiecznych
Różnorodność zagrożeń wywoływanych przez towary niebezpieczne powoduje konieczność zapewnienia bezpieczeństwa podczas ich magazynowania. Polskie przepisy dotyczące magazynowania nie są zbyt precyzyjne, brak jest restrykcji w zakresie ilości towarów niebezpiecznych, które można magazynować w danym pomieszczeniu, budynku, za wyjątkiem np. materiałów wybuchowych czy nadtlenków. Obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa podczas składowania czy też magazynowania towarów niebezpiecznych spoczywa na właścicielu danego magazynu składowania. Zapewnienie wymaganego poziomu bezpieczeństwa wymaga nakładów finansowych na dostosowanie magazynu towarów niebezpiecznych do odpowiednich standardów.
Bezpieczeństwo w magazynie wysokiego składowania
Najważniejszymi elementami infrastruktury magazynowej są regały, a także wózki do ich obsługi. Już na etapie wyposażania magazynu w regały i wózki trzeba myśleć o przyszłym, bezpiecznym ich użytkowaniu, zgodnie bowiem z rozporządzeniem ministra pracy i polityki socjalnej (Dz.U. z 2003 r. nr 169, poz. 1650 ze zm.), które określa m.in., że to na pracodawcy spoczywa obowiązek systematycznej kontroli stanu bezpieczeństwa i higieny pracy, ze szczególnym uwzględnieniem organizacji procesów pracy, stanu technicznego maszyn, jak również innych urządzeń technicznych. Z punktu widzenia pracodawcy ważny jest więc wybór profesjonalnego dostawcy regałów. Najlepiej współpracować z firmą, która zapewnia kompleksową obsługę: doradztwo, projekt, dostawę, montaż, a także ma duże doświadczenie na rynku.
Towary niebezpieczne
Towary niebezpieczne to takie materiały i przedmioty, których przewóz jest albo zabroniony albo dopuszczony jedynie na warunkach określonych prawem. Wykaz towarów niebezpiecznych dopuszczonych, a także niedopuszczonych do przewozu znajduje się w Tabeli A Umowy ADR. Towarami niebezpiecznymi niedopuszczonymi do przewozu są towary stwarzające bardzo duże zagrożenie podczas transportu czy też magazynowania. ADR wiąże się z przewozem materiałów niebezpiecznych, albo też krótkotrwałym składowaniem towarów niebezpiecznych w magazynie.
Przechowywanie materiałów niebezpiecznych
Procesy produkcyjne wymuszają na logistyce wewnątrzzakładowej magazynowanie i transportowanie materiałów niebezpiecznych, a także niestandardowych. Konieczne okazuje się w takich przypadkach spełnianie przez magazyn dodatkowych wymagań. Niezależnie od tego, czy jest to nowy obiekt, czy też istniejące pomieszczenie, kluczową kwestię stanowi uwzględnienie wymagań prawnych.
BHP
Zagadnienie bezpieczeństwa magazynu, rozumianego jako zapobieganie niebezpiecznemu wpływowi towarów magazynowanych na otoczenie, jest niezwykle obszerne ze względu na fakt, iż w zasadzie każdy rodzaj przedmiotu czy substancji, występujących w obrocie handlowym, podlega magazynowaniu. Przechowywane w sposób niewłaściwy stanąć się mogą źródłem zagrożenia dla okolicznych mieszkańców, alb też środowiska naturalnego.